KDZ.EREĞLİ HALK OTOBÜSLERİ İSYAN EDİYOR | Gündem

22.02.2022
57
KDZ.EREĞLİ HALK OTOBÜSLERİ İSYAN EDİYOR | Gündem


Kdz.Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri Başkan Çetin Çimen, ilçe halkına ve kamuoyuna seslendiği basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

‘2007 yılında bu yana 15 yıldır Kdz. Ereğli’de vatandaşımıza hizmet vermek için canla-başla mücadele eden 115 üyesi bulunan Kdz. Ereğli Özel Çilek Halk Otobüsleri olarak; zor bir dönemden geçiyoruz. Merkez nüfusu 125 bin olan Kdz. Ereğli‘itibaren Halk Otobüslerimiz, ayda 29 bin 710 engelli, 116 bin 779, 65 yaş üstü vatandaşımız olmak üzere toplamda 150 bin vatandaşımızı ücretsiz taşımaktadır.

Devletimiz, bunun karşılığında şoför arkadaşlarımıza belediyeler aracılıyla yalnızca 800 TL vermektedir. Pandemi döneminde bu ücretten üyelerimiz muaf tutulmuş, 65 yaş üstü desteği alınmamıştır. Ayrıca, 65 yaş üstü için ödenen bedel normal kazancımızın 6′ / 1’i ne ancak tekabül etmektedir. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ve devletimize saygımız sonsuzdur.

Yalnız geçim derdine düştüğümüz gerçeği bizleri zorunlu olarak ücretsiz taşıma konusunda hassas davranmaya sevk etmektedir. Bu durum yüzünden bu zor zamanda, otobüslerimize günlük olarak ceza yazılmakta ve inisiyatif kullanılmamaktadır.

Çıkarılan bu yasa, 20 bin nüfuslu Alaplı ve 10 bin nüfuslu Kandilli Beldesinde yolcu taşımacılığı yapan halk otobüslerinin de günlük 36 bin yolcu taşıyan bizlere de aynı desteği öngörmektedir. Bu sistem kabul edilebilir olmadığı gibi, bu uygulamanın bir adaletsizlik olduğu aşikârdır.

Şoför esnafımız borç batağındadır. Banka kredilerinin 180 günen 90 güne indirilmesi, SGK ve vergi borçları, mazota, doğalgaza, elektriğe gelen zamlar, sanayi esnafına ve belediyelere olan borçları belini bükmektedir. Borçlara gelen faizlerde cabasıdır.

Bazı araç sahibi arkadaşlarımız, aylık gelirimiz, giderlerimizi karşılamadığı için belediyemize dilekçe vererek, otobüsçülükten çekilmeyi dahi düşünmüşlerdir. 1 otobüsümüzün yakıtı dahil tüm gideri, aylık 33 bin 500 TL, aylık geliri ise 23 bin TL’dir. Böyle çalışmaya devam etmemiz halinde yollarda araçlarımızın kalarak, seferlerimizin aksaması da muhtemeldir.

İlçe halkımızın mağdur olmaması için borç harç çalışmaya devam ediyoruz ancak böyle devam etmesi hâlinde, halkımızın taşınmasının sekteye uğraması kaçınılmazdır. Şoför esnafımız, gelen zamlardan sonra geçim derdine düşmüş ve borçları yüzünden psikolojik savaş vermektedir.

Mağduriyetimizin giderilmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Zonguldak Valimiz, İlçe Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve Bölge Milletvekillerimizden yardım bekliyoruz.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’

Öte yandan, Kozlu‘da yaşanan halk otobüsleri kuyrukları, vatandaşı canından bezdirmişti. Bu durumun Kdz. Ereğli‘de yaşanması için, aldığı zam mazota ard arda gelen zamla eriyen Halk Otobüslerinin, yolcu taşıma ücretlerine zam yapmak için belediyeye dilekçe verdiği

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.